> >

Будівельна галузь України може знову повернутися до кризи 2009 року

Будівельні компанії України очікує складний період, вважають експерти. Скорочення доходів українців, безробіття і, як наслідок, падіння споживчої активності призведуть до повторення ситуації 2009 року, коли близько 40% будівництв в країні були заморожені, пише Корреспондент.

"Тоді багато дрібних фірм, що зводять один-два об'єкти виключно за рахунок коштів від продажу нерухомості, що будується, залишилися без фінансування і були змушені згорнути роботи на майданчиках до кращих часів, - говорить керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов. - Для деяких кращі часи так і не настали. У справі залишилися лише великі забудовники, котрі мали власні гроші чи мали доступ до кредитних ресурсів, що дозволяв зводити об'єкт за умови тимчасової відсутності покупців-інвесторів".

За словами експерта, наразі зупинка робіт може статися на 30-40% площадок, на яких працюють такі дрібні фірми. "Криза однозначно буде. Можливо навіть жорсткіша, ніж в 2009 році", - вважає президент холдингової компанії "Київміськбуд" Ігор Кушнір. Тим часом Кабмін намагається очистити галузь від корупції, яка там зашкалює. За оцінками Конфедерації будівельників України, щорічно забудовники платять чиновникам різного рівня за вирішення питань близько 20 млрд грн.

 Експерти стверджують, що у разі повного виключення корупційної складової впадуть ціни на первинну нерухомість, а потім і на вторинну - на 15-20%. Однак це може торкнутися лише тих проектів, які реалізовувалися в абсолютно безкорупційної зоні. Поки ж компанії не розпродадуть квартири, у собівартості яких сидять хабарі, цей фактор і далі впливатиме на кінцеву вартість. Зазначимо, що зараз на ринку житла спостерігається пожвавлення, яке почалося у другій половині березня. Пов'язано це з недовірою людей до банківської системи. Люди знімають свої депозити і вкладають їх у нерухомість. Крім того, приміром, у Києві знову з'явилися покупці зі Сходу України, які переселяються через збройні конфлікти у регіоні.

Втім, експерти кажуть, що пожвавлення попиту - тенденція тимчасова. І скоро настане криза. Нагадаємо, що ринку нерухомості в Криму загрожує обвал і сплеск шахрайства.

31 березня

джерело: urliga.ligazakon.ua

Если Вы получили исчерпывающий ответ или он Вам просто понравился, отметьте его плюсом или нажмите кнопку Like.